برگزاری نشست هم اندیشی معاون غذا و دارو دانشگاه با نمایندگان ADR بیمارستانها

 در راستای تشریح نحوه عملکرد نمایندگان ADR و فعال سازی هرچه بیشتر سیستم ADR در بیمارستان ها ، نشست هم اندیشی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با نمایندگان ADR بیمارستانهای دولتی خصوصی خیریه به میزبانی معاونت غذا و دارو برگزار شد.

معاون غذا و دارو دانشگاه، گزارش عملکرد مرکز ADR، بیان مشکلات و مسائل ADR، تبیین اهداف و سیاستهای ADR در خصوص فعالتر شدن مرکز و ارسال گزارش های ADR را از جمله اهداف برگزاری این نشست عنوان کرد.

دکتر محمدرضا صابری تصریح کرد : مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها (ADR) به عنوان تنها مرکز ملی در سطح کشور به جمع آوری و ثبت گزارشهای عوارض دارویی مشاهده شده توسط جامعه پزشکی می پردازد. در بهمن ماه سال ۱۳۸۵ ، دستورالعمل ثبت عوارض وخطاهای دارویی از سوی معاونت غذا و دارو با تائید وزیر محترم بهداشت، درمان وآموزش پزشکی به کلیه دانشگاههای علوم پزشکی و مراکز بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی سراسر کشور ابلاغ و کلیه مراکز ذیربط ملزم به ارائه گزارش عوارض و خطاهای دارویی مشاهده شده به این مرکز شدند.

وی، هدف از بررسی عوارض دارویی دریافت شده توسط مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها را، کاهش مرگ و میر ناشی از عوارض دارویی و پیشگیری از وقوع آنها بیان کرد.

دکتر محمدرضا صابری خاطر نشان کرد : سیستم گزارش عوارض و خطاهای دارویی در بیمارستانها اهمیت ویژه ای در بررسی ایمنی دارویی در سطح کشور،کاهش مرگ و میر ناشی از مشکلات دارویی داشته و جهت تحقق این امر از چندین سال پیش، در هر بیمارستان نمایندگان ADR معرفی که نقش بسزایی در ثبت و جمع آوری گزارشهای عوارض و خطاهای دارویی ایفا می کنند.

از دیگر موارد مطرح شده داین نشست توسط معاون غذا و دارو دانشگاه، می توان به اهمیت ثبت عوارض ناخواسته داروها ، فرم زرد ADR و اطلاعیه های منتشر شده توسط مرکز ملی ADR و ... اشاره کرد .

دکتر صابری با ابراز خرسندی از تهیه نرم افزار آندروید گزارش دهی عوارض ناخواسته داروها توسط معاونت غذا و دارو گفت : نرم افزار آندروید گزارش دهی عوارض ناخواسته داروها به زودی قابل بهره برداری خواهد بود.

شایان ذکر است در این نشست که با حضور تعداد 10 بیمارستان دولتی و 15 بیمارستان خصوصی برگزار شد،در خصوص دستورالعمل ثبت عوارض و خطاهاي دارويي ، راهنمای گزارش عوارض و اشتباهات دارویی مشاهده شده در بیمارستانها ، موارد و مشکلات حوزه ADR در بیمارستانها بحث و تبادل نظر و مقرر شد فهرست داروهایی با تشابه شکل و نام توسط معاونت غذا و دارو تهیه  و مکاتبات لازم در این خصوص با سازمان غذا و دارو صورت پذیرد.

 

روابط عمومي معاونت غذا و دارو

دانشگاه علوم پزشکي مشهد

** بازديدكنندگان

امروز: 9
هفته جاری: 744
هفته‌ گذشته: 3750
ماه جاری: 11199
ماه گذشته: 17874