لزوم افزایش اطلاع رسانی در زمینه محصولات حلال

 

 

در اولین همایش فرآورده های حلال که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد،برگزار شد،بر لزوم افزایش اطلاع رسانی در زمینه محصولات حلال، تاکید گردید.

دکتر بستامان، عضو هیات علمی دانشگاه تریلوگ اندونزی، ضمن قدردانی از برگزاری اولین همایش فرآورده های حلال به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به پتانسیل های مسلمانان در رشد بازار محصولات حلال اشاره و گفت: توجه به توسعه تولید محصولات حلال منجر به رشد اقتصادی در کشورهای مسلمان خواهد شد.

وی رشد جمعیت، رشد طبقه متوسط جامعه، جمعیت جوانان و دسترسی آسان به اطلاعات را محرک اصلی بازار عنوان نمود و به ایجاد فرصت برای مسلمانان برای تطبیق سبک زندگی با اصول شریعت به عنوان یکی از اهداف اصلی اشاره و یکی از چالش ها در زمینه بازار محصولات حلال را تنوع زیاد در دنیای مسلمانان عنوان و بیان داشت که مسلمانان به عنوان مصرف کننده نیازمند محصولات حلال هستند.

محقق حوزه بازاریابی و برندیگ حلال؛ به تامین مالی، بانکداری و بازار سرمایه به عنوان لازمه های اقتصاد حلال و شرعی و همچنین رابطه سازمان های ارائه کننده محصولات حلال با مشتریان هدف اشاره و اظهار داشت: شرکت های برندینگ حلال بر اساس نیازها و خواسته های مسلمانان به خوبی ارائه خدمات داده و عمل می کنند.

مدیر برنامه شرکت حلال از کشور مالزی در این همایش با ارائه موضوع اکوسیستم جهانی صنعتی و تجاری محصولات حلال، تصریح کرد: کشور مالزی از ۲۰ سال پیش وارد عرصه تولید محصولات حلال شد و تلاش نمود در این زمینه محدودیت ها و موانع را مرتفع کند.  

 وی اظهار داشت: در حال حاضر هفت هزار شرکت مالزیایی، استانداردهای حوزه حلال را رعایت و ۹۰  درصد مسلمانان این کشور نیز از محصولات حلال استفاده می کنند. اما باید تو.جه داشت با وجود تمام این تلاش ها، مالزی هشت درصد از بازار محصولات حلال جهان را در دست دارند وبه منظور نیل به موفقیت باید به سه عامل دسترسی به بازار، بررسی چالش ها و نیازها، اکوسیستم کشور و جهان توجه داشت. 

دکتر صابر علی خان؛متودولوژیست ارشد مرکز جهانی تحقیقات و تمرکز قومی از انگلستان، سخنرانی خود را با موضوع " به حداکثر رساندن تجارت جهانی در زمینه محصولات حلال" ایراد و اظهار داشت: افزایش تفکر و تجزیه و تحلیل در زمینه محصولات حلال وظیفه دینی ما و افراد خبره و آکادمیک باید در این زمینه دخالت کنند.

صابر علی خان، با اشاره به تحقیقات انجام شده بر روی۳ هزار و ۵۰۰ مسلمان و ۳ هزار و ۵۰۰ غیر مسلمان،اظهار داشت: واکنش مسلمانان به محصولات حلال،۹۶ درصد مثبت بوده و واکنش غیر مسلمانان به این محصولات ۶۶ درصد منفی بوده و بدان معناست که غیر مسلمانان با محصولات حلال آشنا نیستند زیرا در این زمینه توسط مسلمانان اطلاع رسانی صورت نگرفته است.

وی ضمن اشاره به آماری دیگر، حاکی از این که۱۰۰ درصد مسلمانان از محصولات حلال خریداری می کنند، در حالی که این عدد در میان غیر مسلمانان ۳ درصد است،تاکید کرد: موضوع داعش و تروریسم و نیز رسانه های غربی باعث ایجاد ذهنیت منفی در بین غیر مسلمانان به محصولات حلال شده است.

وی به روند ترویج موضوع حلیت(حلال بودن) تاکید و افزود: نباید محصولات حلال و اولویت های مصرف کنندگان نادیده گرفته شود و باید اطلاع رسانی در زمینه محصولات حلال را افزایش داد.


روابط عمومي معاونت غذا و دارو

دانشگاه علوم پزشکي مشهد


** بازديدكنندگان

امروز: 378
هفته جاری: 679
هفته‌ گذشته: 2575
ماه جاری: 6701
ماه گذشته: 15278