برگزاری پیش نشست علمی- تخصصی همایش بین المللی فرآورده های حلال با محوریت بررسی موضوع شناسی اقتصادی موانع حقوقی و اجرائی تجارت بین المللی محصولات حلال

 

 

پیش نشست علمی- تخصصی همایش بین المللی فرآورده های حلال با محوریت "بررسی موضوع شناسی اقتصادی موانع حقوقی و اجرائی تجارت بین المللی محصولات حلال" با حضور دبیران علمی و اجرایی این همایش،برگزار گردید.

در راستای برگزاری اولین همایش بین المللی فرآورده های حلال،آذر ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پیش نشست علمی- تخصصی این همایش با محوریت “بررسی موضوع شناسی اقتصادی موانع حقوقی و اجرائی تجارت بین المللی محصولات حلال" با حضور دبیران علمی و اجرایی این همایش به میزبانی گروه پژوهشی اقتصاد اسلامی پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید.

دکتر محمدرضا صابری،معاون غذاوداروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر اجرایی همایش با اشاره به اينکه اولین همایش بین المللی فرآورده های حلال 22 الي 23 آذر ماه سال جاری در محل مرکز همایش های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با هدف بررسی مسائل و خلاءهای پژوهشی موضوع حلال در حوزه های غذا،دارو،فرآورده های آرایشی-بهداشتی و ...  برگزار مي شود، از انعقاد تفاهم نامه هایی به منظور همکاری و مشارکت فعال مؤسسات و مراکز علمی-پژوهشی داخل و خارج کشور در راستای برگزاری هرچه بهتر این همایش که بی تردید نقش مؤثری در تحقق اهداف این همایش خواهد داشت، خبر داد.

وی در ادامه  به اهمیت موضوع شناسی اقتصاد در گسترش صنعت حلال و نقش بسیار کم رنگ دانشکده های اقتصاد در پرداختن به این نوع موضوعات بسیار مهم در کشور پرداخت و اظهار امیدواری کرد این همایش گامی مهم در توجه دادن نخبگان از جمله صاحبنظران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به این موضوعات باشد.

دکتر محمود طباطبایی،مسئول دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر علمی اولین همایش بین المللی فرآورده های حلال در پیش نشست علمی- تخصصی این همایش؛ شریعت،پژوهش و فناوری،اقتصاد را سه محور اصلی این همایش عنوان و اظهار داشت: در کشور ما و جامعه مسلمانان به طور عام، موضوع حلیت یک بحث ضروری است که متأسفانه به اندازه کافی به آن پرداخته نشده و چندین سال است در عرصه‌های بین‌المللی به موضوع حلیت مواد غذایی و دارویی پرداخته می‌شود اما در کشور ما فعالیت‌های علمی زیادی در این رابطه صورت نپذیرفته و  متأسفانه مستندات علمی ما در بحث حلیت بسیار ناچیز است.

وی در ادامه به اهمیت موضوع محدودیت های کشورهای اروپایی در توسعه صنعت حلال پرداخت و توجه دادن صاحبنظران به چگونگی حلال خور کردن مردم مسلمان و جلوگیری از مصرف فرآورده های حرام را خواستار شد.    

شایان ذکر است: در پیش نشست علمی- تخصصی همایش بین المللی فرآورده های حلال با محوریت " بررسی موضوع شناسی اقتصادی موانع حقوقی و اجرائی تجارت بین المللی محصولات حلال" دکتر سیامک عموزیدی پژوهشگر و عضو هیات علمی پژوهش بین المللی تجارت جهان برن سوئیسWTI، ضمن ارائه مقاله خود به تبیین قراردادها و پروتکل های سازمان تجارت جهانی و ... پرداخت.

گفتنی است: همایش بین‌المللی فرآورده های حلال 22 و 23 آذر ماه سال جاری با حضور شخصیت‌های علمی داخلی و خارجی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برگزار و علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سايت همايش به نشاني  http://cong-halal-iran2017.mums.ac.ir مراجعه نمایند.


روابط عمومي معاونت غذا و دارو

دانشگاه علوم پزشکي مشهد


** بازديدكنندگان

امروز: 464
هفته جاری: 2327
هفته‌ گذشته: 3452
ماه جاری: 9648
ماه گذشته: 13810